Yeni Ehliyet Alanlar Araç Kiralayabilir Mi?

Yeni Ehliyet Alanlar Araç Kiralayabilir Mi

Yeni sürücüler araç kiralama sürecinde ehliyet gereklilikleri konusunda belirsizlik yaşayabilir. Genel olarak, araç kiralama işlemi için sürücülerden en az 2 yıllık ehliyete sahip olmaları beklenir.

Ancak bazı rent a car firmaları ekonomik sınıf araçlar için ehliyetin en az 1 yıllık olması durumunda da kiralama hizmeti sunabilmektedir. Bu yeni sürücülerin de araç kiralama olanaklarından faydalanabilmesini sağlar. Pera Car Rent, her daim yol arkadaşınızdır. Bu nedenle henüz 1 yıllık olan ehliyetleriniz için de, kiralama hizmeti sunulmaktadır.

Kimler Araç Kiralamadan Yararlanabilir?

Araç kiralama hizmeti almayı düşünenlerin ilk karşılaşacakları şartlardan biri sürücü yaş kriteridir. Kiralamak istediğiniz aracın ekonomik sınıfından biri ise, en az 21 yaşında olmanız gerekmektedir. Orta sınıf bir araç için bu yaş sınırı 25’e çıkarılırken, büyük ve lüks araçlar için minimum yaş şartı 28’e yükselir.

Ehliyet Süresi Şartı

Araç kiralama işlemine başlamadan önce sürücülerin sadece ehliyet sahibi olmaları yeterli değildir; aynı zamanda ehliyet süreleri de belirli şartlara tabidir. Ekonomik, orta ve üst sınıf araçlar için en az 2 yıllık ehliyete sahip olunması gerekmektedir. Ancak büyük ve lüks araçlar için bu süre 3 yıla çıkarılmıştır.

Ek Sürücüye Yönelik Şartlar

Rent a car işlemi sırasında aracı yalnızca kiracının kullanması yasal bir gerekliliktir. Ancak başka bir sürücünün aracı kullanması gerektiğinde mutlaka önceden bildirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kaza durumunda kasko zararı karşılanmayabilir.

Kilometre Sınırları ve Ek Ücretler

Araç kiralamada dikkat edilmesi gereken faktörler içerisinde biri de kilometre sınırlarıdır. Ödenen ücrete dahil olan belirli bir kilometre sınırı vardır. Bazı araçlarda sınırsız kilometre seçeneği sunulurken sınırlı kilometre seçeneğinde aşılan her kilometre için ek ücret talep edilir.

Kasko ve Sigorta Koşulları

Kiralanan araçla meydana gelebilecek kazalarda kasko zararlarının karşılanması için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Alkol veya uyuşturucu etkisi altında araç kullanılması, yasal hız sınırının aşılması veya aracın yetkisiz kişiler tarafından kullanılması gibi durumlar, sigorta ve kasko kapsamının geçersiz hale gelmesine neden olabilmektedir.

Araç kiralama işlemleri belirli şartlar ve koşullar altında gerçekleştirilir. Yukarıda belirtilenler araç kiralama sürecinde dikkate alınması gereken en önemli hususlardan sadece birkaçıdır ve bu bilgilerin dikkatle incelenmesi ve anlaşılması, sorunsuz bir kiralama deneyimi yaşamak için önemlidir.

Araç Kiralama Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rent a car sürecinde kullanım amacınız ve taşıma ihtiyaçlarınız doğrultusunda uygun bir araç seçmek önemlidir.

Kaç kişiyle seyahat edeceğiniz, taşımanız gereken eşyaların miktarı ve seyahat rotanız gibi faktörler kiralayacağınız aracın büyüklüğünü ve özelliklerini belirler. Ayrıca tatil için alternatif bir seçenek olan karavan kiralama hakkında bilgi edinmek de faydalı olabilir. Özellikle daha önce tecrübe ettiğiniz bir araç modelini kiralamak sürüş deneyiminizi olumlu yönde etkileyebilir.

Teslim Alma ve Teslim Etme

Araç kiralama sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de aracı teslim alma ve teslim etme seçenekleridir. Uzun süreli seyahatlerde aracı teslim alma ve teslim etme noktalarını dikkatlice seçmek önemlidir. Örneğin seyahatinizin sonunda aracı farklı bir şehirde teslim etme imkanı sunan firmalar tercih edilebilir.

Yakıt Seçenekleri ve Bütçe Kontrolü

Araba kiralama işlemi sırasında aracın yakıt türünü ve yakıt seviyesini kontrol etmek önemlidir. Aracı kiralarken yakıt deposunun dolu olduğunu ve aynı seviyede iade edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Ayrıca seyahat bütçenizi korumak ve çevreyi korumak için aracın yakıt türünü dikkatlice incelemek önemlidir. Tüm bunlar araç kiralama hizmeti almadan önce bilinmesi gereken önemli konulardır.

Paylaş :
blog

Benzer İçerikler

Mesaj Gönder
Pera Car Rent
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button